3. Kırıkkale Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi

PROJE ADI:   ‘’3. Kırıkkale Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi’’

 

PROJENİN YERİ:  Fatih Cad. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Keçiören, 06310, Ankara 

                                                                                                      

UYGULAYICI KURULUŞ:  Kırıkkaleliler Eğitim Kültür Sağlık Sosyal Yardım Vakfı

 

PROJENİN TARİHİ:    29.11.2018

 

PROJENİN GEREKÇESİ:

 

Kırıkkaleliler Vakfı olarak: Kırıkkale’nin tarihi, kültürel, değerlerini tespit etmek, anlamak, tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere doğru aktarmak amacıyla faaliyetler yürütmekteyiz.

        

         Bu bağlamda kültürlerin en temel öğelerinden biri olan mutfak kültürü; yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasını, pişirilmesini, araç gereçleri ve yemek yeme düzeni ile adabını içermekte olup bu durumda toplumsal kültürümüzü oluşturan en temel unsurlardan biridir.

 

Anadolu yemek kültürü binlerce yıldır süregelen birikim ve tecrübelerin ışığında oluşan; özgün, Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik ve beş bin yıldan fazla bir zamandır kültürlerin harmanlanması nedeni ile başlı başına bir kültürel hazinedir.

 

Son zamanlarda dünya mutfaklarından etkilenmeler, hızla değişen gıda endüstrisi ile hazır gıdaların sofralarda yer alması, yemeklerin geleneksel yapılarının bozulmasına ve unutulmalarına sebep olmuştur.

 

Kırıkkale Sanatının tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yerel sanatçılardan oluşan Kırıkkale Valiliği Ustalar Topluluğu ve Yerel Türk Halk Müziği, Bozlak Havalar ve Türk Sanat Müziği Korosu katılım sağlayacaktır.

 

Ayrıca programda Kırıkkaleli meşhur sanatçılar tarafından El Sanatları Sergisi açılacaktır. (Yağlı Boya Resim Tablolar, Karakalem Resimler, Yakma Resim Sanatı, El Sanatları Sergisi)

 

Bu amaçla yola çıkarak; geleneksel Anadolu yemeklerimizin tanıtılması, korunması, yemeklerin pişirilme tarzı ile yemek yeme düzeni ve adabının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere “Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi’” düzenlenmesini planlamaktayız.

 

Düzenlenen etkinlikte Vakfımızca, Aşçılar tarafından Anadolu yemeklerinin hazırlanması uygulamalı olarak anlatılacak ve Anadolu yemeklerinin tarifleri yazılı olarak misafirlere ve Vakıf üyelerine dağıtılacak etkinlik gün boyu devam edecektir. Büyüklerimiz yemek adabını anlatacaklardır. Gelen tüm konuklarımızın; özellikle gençlerin geleneksel yemek kültürümüzü tanımaları ve yaşatmaları sağlanacaktır.

KATILIMCI LİSTESİ:

 

 

  • Kırıkkale Valisi ve Vali Yardımcıları

 

  • Ankara ve Kırıkkale Milletvekilleri ve Siyasi Parti Yöneticileri

 

  • Kırıkkale İl ve İlçe Belediye Başkanları

 

  • Kırıkkaleliler Vakfı Kurucular Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeleri

 

  • Anadolu Yemek Kültürü üzerine Aşçılar ve Uzmanlar

 

  • Yöresel Sanatçılar