4. Kırıkkale Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi

PROJE ADI:  4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi

PROJENİN YERİ:  Fatih Cad. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Keçiören, 06310, Ankara 

UYGULAYICI KURULUŞ:  Kırıkkaleliler Eğitim Kültür Sağlık Sosyal Yardım Vakfı

PROJENİN TARİHİ:    04.10.2019

PROJENİN GEREKÇESİ:

        Kırıkkaleliler Vakfı olarak: Kırıkkale’nin tarihi, kültürel, değerlerini tespit ederek, anlamak, tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere doğru aktarmak amacıyla faaliyetler yürütmekteyiz.

        Bu bağlamda kültürlerin en temel öğelerinden biri olan mutfak kültürü; yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasını, pişirilmesini, araç gereçleri ve yemek yeme düzeni ile adabını içermekte olup bu durumda toplumsal kültürümüzü oluşturan en temel unsurlardan biridir.

        Yöresel Anadolu yemek kültürü binlerce yıldır süregelen birikim ve tecrübelerin ışığında oluşan; özgün, Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik ve beş bin yıldan fazla bir zamandır kültürlerin harmanlanması nedeni ile başlı başına bir kültürel hazinedir.

     Son zamanlarda dünya mutfaklarından etkilenmeler, hızla değişen gıda endüstrisi ile hazır gıdaların sofralarda yer alması, yemeklerin geleneksel yapılarının bozulmasına ve unutulmalarına sebep olmuştur.

      Bu sebeple Kırıkkale İlimizin değişik İlçelerinde yetişen, Kırıkkale Valiliğimizce de Coğrafi işaretli ürünler olarak da tescil edilen Sulakyurt İlçemizden Kuru fasulye, Keskin İlçemizden Bulgur, Kılıçlar Kasabamızdan Kuru soğan ve Delice İlçemizden Karışık Turşuluklar ile yapılacak olan yemeklerimizi birbirinden seçkin 600 davetlinin katılacağı programımızda ikram ederek unutulmamasına vesile olacağız.

      Ayrıca; Kırıkkale Halk Ozanlarının, Âşık Abdal Sanatının tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yerel sanatçılardan oluşan Kırıkkale Valiliği Keskin Kaymakamlığı Hacı Taşan Kültür ve Sanat Derneği Ekibi “Taşan Kardeşler” Yerel Türk Halk Müziğimizi, Bozlak Havalarımızı ve Halay Ekibimizin katılım sağlayacağı program düzenleyeceğiz.

      Ayrıca; Programda Kırıkkaleli meşhur sanatçılar tarafından El Sanatları Sergisi açılacaktır. (Yağlı Boya Resim Tablolar, Karakalem Resimler, Karikatürist, Yakma Resim Sanatı, El Sanatları Sergisi)

      Bu amaçla yola çıkarak; geleneksel Anadolu yemeklerimizin tanıtılması, korunması, yemeklerin pişirilme tarzı ile yemek yeme düzeni ve adabının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere “Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi’” düzenlenmesini planlamaktayız.

      Düzenlenen etkinlikte Vakfımızca, Aşçılar tarafından Anadolu yemeklerinin hazırlanması uygulamalı olarak anlatılacak ve Anadolu yemeklerinin tarifleri yazılı olarak misafirlere ve Vakıf üyelerine dağıtılacak etkinlik gün boyu devam edecektir. Büyüklerimiz yemek adabını anlatacaklardır. Gelen tüm konuklarımızın; özellikle gençlerin geleneksel yemek kültürümüzü tanımaları ve yaşatmaları sağlanacaktır.

                                               Davetlilerin Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerince Karşılanarak Masalarına Kadar Eşlik Edilmesi

                                                                                                        Program Açılış Konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Aytekin Araç

PROGRAM:    04.10.2019

                                                                                    Uğur Bulut             İbrahim Çelebi                  Aslı Su Kılınçkaya              Turgut Altınok                                                               Keçiören Kaymakamı         Anavatan Partisi             Program Sunucusu     Keçiören Belediye Başkanı                                                                                                     Genel Başkanı

 

         KATILIMCI LİSTESİ:

  • Kırıkkale Valisi ve Vali Yardımcıları
  • Ankara ve Kırıkkale Milletvekilleri ve Siyasi Parti Yöneticileri
  • Kırıkkale İl ve İlçe Belediye Başkanları
  • Kırıkkaleliler Vakfı Kurucular Kurulu Danışma Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeleri
  • Sevgi Evlerinde Yaşayan Çocuklarımız (SHÇEK)
  • Anadolu Yemek Kültürü üzerine Aşçılar ve Uzmanlar
  • Yöresel Sanatçılar

                 

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNE

ANKARA

 

 

 

Kırıkkaleliler Vakfı tarafından, 04.10.2019 tarihinde Fatih Cad. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Keçiören, 06310, Keçiören ANKARA adresinde Geleneksel hale dönüşen dördüncüsünü düzenleyeceğimiz, Yöresel Anadolu yemeklerimizin tanıtılması, korunması, yemeklerin pişirilme tarzı, yöresel halk ozanlarımızın dinlenmesi, resim ve el sanatlarımızın tanıtımı, yöresel halk oyunlarımızın sergilenmesi, yemek yeme düzeni ve adabının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere “’4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi’” düzenlenmesini planlamaktayız.

 

Söz konusu etkinliğe ait bilgi ve belgeler ekte sunulmaktadır. Projemizin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Yerel Yönetimlerin Dernek ve Vakıfların Projelerine Yapılan Yardımlar çerçevesinde değerlendirilmesi hususunu saygılarımla arz ederim.            

 

                                                           

 

Aytekin Araç

 

Kırıkkaleliler Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı

 

 

 

 

 

ADRES: Şehit Yaşar Akansel Sokak Özgürler İş Merkezi No:3/415 Altındağ/ANKARA

 

 

TEL: 0312- 3102515

 

 

CEP: 0533 203 81 07

 

KEÇİÖREN KAYMAKAMLIĞI’NA

 Keçiören/ANKARA

 

 

Kırıkkaleliler Vakfı tarafından, 04.10.2019 tarihinde Fatih Cad. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Keçiören, 06310, Keçiören ANKARA adresinde Geleneksel hale dönüşen dördüncüsünü düzenleyeceğimiz, Yöresel Anadolu yemeklerimizin tanıtılması, korunması, yemeklerin pişirilme tarzı, yöresel halk ozanlarımızın dinlenmesi, resim ve el sanatlarımızın tanıtımı, yöresel halk oyunlarımızın sergilenmesi, yemek yeme düzeni ve adabının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere “4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi” düzenlenmesini planlamaktayız.

 

Kırıkkale Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfımız tarafından düzenlenmesi planlanan “4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi” gününün düzenlenebilmesi hususunu olurlarınıza arz ederim.

 

 

 

 

 

 

                                                                                        Aytekin ARAÇ

                                                                           Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADRES: Şehit Yaşar Akan sel sokak 3/415 Altındağ/Ankara

 

 

TEL: 0312- 3102515

 

 

CEP: 0533 203 81 07

 

Söz konusu etkinliğe ait bilgi ve belgeler ekte sunulmaktadır.

 

 

 

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

Keçiören/ANKARA

 

 

 

 

Kırıkkaleliler Vakfı tarafından, 04.10.2019 tarihinde Fatih Cad. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, 06310, Keçiören ANKARA adresinde; Geleneksel hale dönüşen dördüncüsünü düzenleyeceğimiz, Yöresel Anadolu yemeklerimizin tanıtılması, korunması, yemeklerin pişirilme tarzı, yöresel halk ozanlarımızın dinlenmesi, resim ve el sanatlarımızın tanıtımı, yöresel halk oyunlarımızın sergilenmesi, yemek yeme düzeni ve adabının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere “4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi” düzenlenmesini planlamaktayız.

 

Kırıkkale Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfımız tarafından düzenlenmesi planlanan “4. Kırıkkale Yöresel Anadolu Yemekleri ve Kültür Sanat Gecesi” programımıza katılımınız umar, bilgilerinize arz ederiz.

 

 

 

 

 

 

                                                                                        Aytekin ARAÇ

                                                                           Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADRES: Şehit Yaşar Akan sel sokak 3/415 Altındağ/Ankara

 

 

TEL: 0312- 3102515

 

 

CEP: 0533 203 81 07